Kıdemlilik Sınavı için Karlı Dağ Evinde

Kıdemlilik Sınavı için Karlı Dağ Evinde

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
700
0

‘Görünüşte hiçbir şey yapmamak, bir şey yapmanın en yüksek biçimidir’

Monçiçiler

Önsöz

Her vakanın kendi içinde satranç ve rus ruleti karışımı olduğu acil serviste, her adımın hesaplanması ve her kararın bir sonucu olduğunu bilerek düşünülmesi gerekli. Ve tüm bunların kısıtlı zamanda kalabalık, karışık ve gürültülü bir ortamda gerçekleşmesi acilde çalışan herkesin çok iyi oyuncular olması gerekliliğini doğuruyor.
Yanlış bir kararın ölüm belgesi doldurmaya yol açtığı (ya da türkiye koşullarında ölüm tehditi almaya!) bu ortamda sadece zeka ve öngörü değil bu karışıklık içinde doğru kararı hızlı alma gereği acil vakalarının daha da zor olmasına yol açar. Üstelik bir de şans faktörü var ki o da rus ruleti kısmı zaten.
Peki Uzm. Dr. Çağdaş Can bu yazı dizisinde ne yapıyor: zaman kısıtlılığını, ortam kaosunu, ölüm belgesini (ve tehditini) ve hatta rus ruleti faktörünü uzaklaştırıyor. Ve aslında hepimizin sevdiği ve kendi ile gurur duymasına neden olan vaka çözme kısmının zevkini zeka oyunu tadında bize bırakıyor. Güvenli ortamda vaka çözmenin tadı için kendisine teşekkür ederiz 🙂
@aciltıp.com Oğuz Kaan Pak’a önsözü için teşekkür ediyor
Not: Yazı içinde saklı ev gizli linki bulunmakta. Evin üzerinde yazan elf şiirini acil tıp facebook adresine gönderebilirsiniz.

Z
Ülkenin en başarılı 8 orta kıdemi kıdemlilik sınavı öncesi karlı dağ evi tatili ile ödüllendirilir. Sekiz gün sürecek bu tatilde beklenmeyen olaylar görülür.
Evde aslında 9 kişi var, ve kimse dokuzuncunun farkında değil, kim mi o.
Tabii ki Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesinden tanıdığımız Prof. Dr. Body. Orta kıdemlere tuzaklar hazırladı ve gölgelerin içinde saklanıyor. Olaylar beklenmedik sonuçlarını beraberinde getirecek.
Seçimleriniz sadece kıdemlilik başarısı ile sonuçlanmayacak aynı zamanda orta kıdemlerin yaşam süresini belirleyecek.  

  • İlk orta kıdemimizin adı Z, astımı var ve bronkodilatör kullanıyor. Ülkenin güneybatı bölgesi acil tıp asistanları arasında yapılan orta kıdemlilik sınavındaki soruların hepsine doğru yanıt vererek tatile hak kazandı.
  • Kişilik altıgeninde zeka (8, puanlamalar 10 üzerinden olmakta), yaratıcılık (7), eyleme başlama gücü (6), duygusal denge (4), sosyallik (7), hayatta kalma içgüdüsü (9) olarak puanlandı. 
  • Karlı ormanın buz gibi dağ evinde şimdi, astımı özellikle soğuk havalarda tetikleniyor, kaldıkları yerin birden fazla katı var ve ilaçları en alt katta. Oyun konsolu ile Z’yi yönlendirebilir, gelecek olasılıklarını belirleyebilirsiniz. Unutmayın, hayatta kalması ve kıdemlilik sınavındaki başarısı seçimlerinize bağlı.   

 İlaçların şu an için bir önemi yok, yemek için hazırlıklara devam etsin
 Yemek fikri hiç hoşuma gitmedi, evin çevresindeki karlı orman patikalarında gezsin
 Ya astımı tetiklenirse, alt kata inip ilaçlarını almalı
 

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.